instagram

Wymarzony Ogród

zakładanie trawników

Zakładanie trawników – pielęgnacja trawników

Dla wielu osób ciekawostką może być, że trawnik zakładamy praktycznie na samym końcu prac związanych z aranżacją przestrzeni wokół naszego domu. Pierw należy zadbać o postawienie wszelkich konstrukcji architektonicznych, wyznaczenie poziomów wysokościowych, ułożeniu nawierzchni i ścieżek , a przede wszystkim o założeniu niezbędnych instalacji elektrycznych i nawadniających, którymi mogą być system nawadniania w ogrodzie, oświetlenie czy montaż pomp ciepła.

Kolejnym etapem, przed którym nie należy zakładać trawnika jest wyznaczenie rabat oraz posadzenie roślin. W tym artykule dowiesz się jak prawidłowo założyć i dbać o trawnik, aby zachwycał on każdego. Jest kilka zasad, którymi należy kierować się zakładając trawnik. Pierwszą i podstawową zasadą jest z pewnością odpowiednie przygotowanie podłoża terenu, ponieważ od tego zależy jak w przyszłości będzie rósł i prezentował się trawnik. Kolejną zasadą jest wspomniane już wyżej wykonanie wszelkich instalacji w naszym ogrodzie, konstrukcji i zasadzenie roślin. Wynika to z faktu, że młoda trawa jest bardzo podatna na zniszczenia, więc jakiekolwiek przejazdy taczką obciążoną ziemią czy roślinami z pewnością nie wpłyną korzystnie na wzrost trawy, a wręcz przeciwnie spowoduje jej zniszczenie.

Zakładanie trawnika – jaki termin najlepszy?

Czas zakładania trawnika zależy przede wszystkim od metody zakładania, którą wybierzemy. Wyróżnia się dwie metody zakładania trawnika – trawnik z rolki lub trawnik z siewu. Najlepszym okresem na założenie trawnika z siewu jest wiosna. Mowa tu o marcu/kwietniu lub początku maja, kiedy to temperatura wynosi minimum 6 stopni C lub pod koniec lata, kiedy nie ma upałów, a gleba jest wystarczająco wilgotna. Oczywiście można zakładać trawnik w cieplejsze miesiące, aczkolwiek wiąże się to z ciągłym podlewaniem, ponieważ siewki są bardzo wrażliwe na suszę dlatego posiadając system nawadniający i stosując odpowiednie mieszanki nasion traw, możemy wysiewać trawnik lub rozkładać go z rolki nawet w bardzo upalne dni. Plusem trawnika z rolki jest to, że mamy natychmiastowy efekt zielonej połaci w ogrodzie i nie trzeba czekać na jego wzrost tak jak w przypadku trawnika z siewu ok. 3-4 tygodni.  

Dlaczego nawożenie jest tak ważne?

Aby trawnik mógł rosnąć prawidłowo i zawsze być soczyście zielony jeszcze przed jego założeniem należy zadbać o odpowiedni przygotowanie podłoża i nawiezienie gleby. Dobrym czasem na tego typu przygotowania będzie czas ok tygodnia przed wysiewem lub założeniem trawnika. W tym celu można użyć ręcznego siewnika do nawozu. Prawidłowo przeprowadzony zabieg polega na wymieszaniu wierzchniej warstwy ziemi z nawozem, zagrabieniu gleby oraz obfitym jej podlaniu. W przypadku zakładania trawnika z rolki należy tydzień wcześniej zastosować tzw. nawóz wieloskładnikowy, który zawiera azot oraz dużą dawkę fosforu i potasu. Trawnik zakładany z siewy wymaga natomiast nawozów startowych z odpowiednio zbilansowanymi składnikami. Jest to szczególnie ważne w pierwszej fazie wzrostu trawy. Na tak przygotowanym terenie z pewnością każdy rodzaj trawnika będzie rósł prawidłowo.

Odpowiednia pielęgnacja trawników

Kiedy najlepiej podlewać trawnik po jego wysianiu lub założeniu rolki? Z pewnością podlewanie jest kluczową sprawą, dzięki której trawnik rośnie w zadowalającym tempie i prezentuje się nienagannie. W pierwszym etapie wzrostu trawnika należy podlewać go bardzo często, ale małą ilością wody – nawet kilka razy w ciągu doby, ponieważ gleba musibyć cały czas wilgotna. Największe znaczenie ma to w przypadku mieszanki wysianej trawy, ponieważ każdy gatunek posiada różny czas kiełkowania. Kolejnym ważnym punktem w odpowiedniej pielęgnacji trawnika jest jego koszenie. Z pierwszym koszeniem trawnika nie należy się spieszyć. Powinno to nastąpić dopiero kiedy trawa osiągnie wysokość ok 8-10 cm. Pierwsze 3-6 koszeń powinny odbywać się delikatnie, aby nie wyrwać źdźbeł, a trawę skracamy maksymalnie do 5 cm. 

Dopiero przy kolejnych razach możemy skracać trawę do 3-5 cm (wszystko uzależnione jest od mieszanki traw które zostały wysiane. Warto pamiętać, że na tym etapie rozwoju trawy jest ona nadal świeża, dlatego należy się upewnić, że ostrza kosiarki są odpowiednio ostre oraz że nie powyrywają młodych źdźbeł.

 Z pewnością trawnik jest najbardziej wymagającym elementem w naszym ogrodzie i naprawdę trzeba posiadać ogromną wiedzę i doświadczenie na temat jego pielęgnacji, aby mógł nas cieszyć każdego dnia. Dlatego w późniejszym czasie tj. Po pierwszym roku od jego założenia musimy przeprowadzać niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, po przez aerację i wertykulację, piaskowanie, nawożenie czy opryski przeciw chwastom dwuliściennym. Trawnik tak jak rośliny w naszym ogrodzie potrafi zachorować, ale takie zbiegi warto już zlecić profesjonalistom, którzy z pewnością przywrócą blask zielonej połaci trawnika.