instagram

Wymarzony Ogród

zakładanie ogrodów

Jak założyć ogród – projekty i realizacje

Zastanawiasz się nad stworzeniem idealnego ogrodu na terenie swojej posesji, ale nie wiesz jak prawidłowo przystąpić do pracy? Wymarzony ogród powinien być przede wszystkim funkcjonalny i dobrze przemyślany. Wysianie trawy i zasadzenie roślin, które po prostu nam się podobają w rzeczywistości nie przyniosą spektakularnego efektu. Zakładając ogród warto zdać się na zdanie specjalistów, ponieważ działanie na własną rękę może przysporzyć wiele nieoczekiwanych wydatków w późniejszym czasie. Dobrym przykładem takiej sytuacji są chociażby rośliny. Przeważnie kupujemy rośliny, które podobają się nam wizualnie, niestety mogą się one nie przyjąć ze względu na swoje zapotrzebowanie co do gleby, czy innych czynników atmosferycznych, szkodząc tym samym innym roślinom. Aby uniknąć takich sytuacji poniżej przedstawiamy listę kroków, która pozwoli założyć wymarzony ogród.

  1. Podstawową czynnością jest z pewnością plan zagospodarowania przestrzeni wokół naszego domu, czyli potocznie projekt ogrodu. Pozwoli on nam określić czas w jakim mniej więcej zostaną przeprowadzone wszystkie prace, a także sprecyzować koszty.
  2. W kolejnym etapie należy usunąć wszelkie niedogodności z terenu, które mogłyby utrudnić pracę. Chodzi tu przede wszystkim o usunięcie pozostałości po budowie domu lub chwastów. Wiele osób mogłoby pomyśleć tylko o usunięciu chwastów, które wystają ponad glebę, ale należy również dokładnie oczyścić teren pod glebą. Można to zrobić przy pomocy glebogryzarki lub szpadla.
  3. Wypoziomowanie nawierzchni jest jednym z ważniejszych etapów podczas zakładania ogrodu. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić na jakiej wysokości powinien znaleźć się chociażby zraszacz.
  4. Następnym krokiem będzie zainstalowanie systemu nawadniającego. Dzięki wykonaniu tej czynności po oczyszczeniu terenu, a przed wysianiem trawy lub nasadzeniu roślin można dokładnie zaplanować umieszczenie kabli elektrycznych, czy rur z polipropylenu. Zainstalowanie systemu nawadniającego wymaga wykonania wykopów, więc realizując tą czynność wcześnie nie narażamy się na zniszczenie efektów wcześniejszej pracy.
  5. Na tym etapie prac należy przejść do założenia nawierzchni. Niezależnie, czy będą to alejki z kostki brukowej, podjazd, czy taras nawierzchnię należy utwardzić mechanicznie. Wszystkie tego typu podbudowy wykonane są z tłucznia, żwiru lub piasku. Warto pamiętać, że idealnym materiałem do wykończenia nawierzchni w ogrodzie będzie materiał o chropowatej, antypoślizgowej fakturze.
  6. Kolejnym krokiem jest zbudowanie oczka wodnego, pergoli, altany lub trejażu. Są to elementy, które z pewnością dodają uroku naszemu wymarzonemu ogrodowi. Zakładanie oczek wodnych nie tylko będzie idealnym dopełnieniem ogrodu, ale sprzyja ono również niwelowaniu komarów latem. Dodatkowo altana będzie świetnym miejscem do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.
  7. Dopiero pod koniec prac związanych z zakładaniem ogrodu sadzimy rośliny. Dzieje się to na tak późnym etapie prac, aby nie uszkodzić roślin podczas montażu systemu nawadniającego lub nawierzchni. Warto zwrócić również uwagę na glebę, gdyż nie każda może być dobrej jakości. W przypadku, gdy gleba ma standardowy odczyt pH, czyli 6,0-7,0 wystarczy przekopać ziemię. W innym wypadku należy wysypać 5 do 10 cm żyznej ziemi i przemieszać z podłożem. Innym przykładem jest przyszykowanie podłoża pod rośliny kwaśnolubne, które lubią rosnąć w glebie o parametrach pH od 3,5 do 4,5 lub lekko kwaśnej o parametrach pH od 4,5  do 5,5.
  8. Aby odpowiednio zabezpieczyć ogród przed szkodnikami warto zainwestować również w siatkę na kreta. Siatkę powinno się przysypać 15 cm warstwą gleby o standardowym pH, czyli 6,5 do 7,5. Zakładana przez nas siatka powinna być również przepuszczalna, aby nie utrudniać wzrostu roślinom. 
  9. Ostatnim etapem jest wysiew trawy z siewu lub rolki. Trawnik będzie idealnym dopełnieniem ogrodu. Warto zastanowić się jednak, którą metodę zakładania trawnika wybrać. Jeżeli zależy nam na natychmiastowym efekcie, warto skorzystać wtedy z metody siewu z rolki. Jednakże standardowy siew jest zdecydowanie tańszy, lecz na efekty należy trochę dłużej poczekać.

Zrealizowanie tych paru kroków pozwoli na założenie idealnego ogrodu, który będzie cieszył oczy każdą porą roku, a także będzie idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu samemu lub z bliskimi. Poniżej znajdą Państwo zdjęcia przykładowych realizacji zakładania ogrodów przez naszą firmę.