Powodów zakładania ogrodu jest wiele, dla jednych będzie to stworzenie miejsca idealnego do spędzania wolnego czasu na powietrzu, a dla innych pasja wynikająca z miłości do pielęgnacji roślin. Niezależnie od powodów, ważnym jest aby podejść do tematu profesjonalnie, ponieważ kształt, wielkość, rodzaj roślin, liczba chodników, czy ogólne zagospodarowanie terenu to czynniki, które pozwolą nam uniknąć niepotrzebnych wydatków. Z pewnością przełoży się to również na możliwość rozplanowania kosztów i określenie ile pracy będzie wymagał ogród w późniejszej pielęgnacji. Zimową porą wyobrażamy sobie nadchodzące lato i pięknie zagospodarowany ogród. Zima to idealna pora na zrobienie projektu ogrodu, aby w odpowiednim czasie przystąpić do prac i móc cieszyć się pięknym ogrodem letnią porą.
Z naszego artykułu dowiesz się dlaczego projekt ogrodu jest tak ważny!
Projekt – dlaczego jest taki ważny?
Ogród jest swego rodzaju naszym azylem, który chroni nas przed szarą codziennością oraz pośpiechem. To w nim mamy odpoczywać i ładować baterie – sami lub w gronie najbliższych. Aby tak się stało, ogród musi być przede wszystkim funkcjonalny. Bardzo istotnym jest rozplanowanie części rekreacyjnej, użytkowej oraz miejsca na przechowywanie odpadów. Zasadzenie kilku różaneczników, czy roślin iglastych nie wystarczy i nie sprawi, że nasz ogród będzie wyjątkowy. Ponadto warto zastanowić się nad kwestiami elektrycznymi. Rozmieszczenie nawodnienia oraz oświetlenia należy zaplanować na samym początku.
Dlaczego warto inwestować w profesjonalistów?
Projekt ogrodu jest procesem złożonym i wymagającym dużej wiedzy z zakresu roślin i ich wymagań. Rośliny trzeba dopasować do wymagań gleby, wymagań nasłonecznienia, pory kwitnienia, czy chociażby pod względem wielkości. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby ogród pięknie prezentował się każdą porą roku.
Projektowanie ogrodu – krok po kroku z architektem
Decydując się na współpracę z architektem zieleni warto wiedzieć, jak przebiega współpraca i czego można oczekiwać od specjalisty. Pierwszą czynnością jest wstępna konsultacja, na której to klient określa swoje marzenia i opowiada o oczekiwaniach dotyczących finalnego wyglądu ogrodu. Rolą architekta jest w tym wypadku określenie, czy jest w stanie podjąć się realizacji. Podczas wstępnej konsultacji przeważnie wykonywane są również pomiary terenu, wykonywane zdjęcia, a także sprawdzana jest dokumentacja, z której widać źródło wody i prądu. Kolejnym etapem jest stworzenie projektu koncepcyjnego, który zostaje opracowany na podstawie wcześniejszych uzgodnień. Przeważnie klient otrzymuje dwie lub trzy propozycje, na których podstawie decyduje jakie działania będą realizowane. Ostatnim etapem jest stworzenie projektu końcowego, czyli pełnej wersji zagospodarowania terenu tj. rozmieszczenia systemu nawadniającego, elektryki, wytyczenie ścieżek, nasadzenia drzew oraz roślin.
Pamiętaj, aby przygotować się do rozmowy z architektem, ponieważ dzięki temu będzie on w stanie określić, które z Twoich założeń są realne do wykonania. Z pewnością warto spisać swoje oczekiwania.
Dlaczego lepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalistów?
Oczywiście każdy ma możliwość na zakup roślin, mebli ogrodowych, czy huśtawki. W miarę wolnego czasu i chęci można realizować pomysły związane z rozplanowaniem ogrodu, jednakże często okazuje się, że źle dobrane rośliny, czy zakupione meble, które nie pasują do reszty stylem, burzą funkcjonalność i wygląd ogrodu. Dzięki współpracy z profesjonalistą mamy szansę na stworzenie spójnej całości bez ponoszenia niepotrzebnych kosztów, które mogą generować na przykład źle zakupione rodzaje roślin. Dodatkowo dobry specjalista pomoże sensownie zaplanować etapy pracy.
Dlaczego projekt ogrodu jest taki ważny?
Podsumowując – ogród to miejsce, które ma służyć nam do odpoczynku i relaksu. Właśnie dlatego tak ważne jest jego skrupulatne rozplanowanie. Dzięki odpowiednio przygotowanemu projektowi zyskujemy informacje o tym, jak nasz ogród będzie wyglądał w przyszłości. Dodatkowo mamy możliwość rozplanowania kosztu całego przedsięwzięcia, dzięki czemu inwestor chroniony jest przed zbędnymi kosztami wynikającymi chociażby z późniejszej przebudowy poszczególnych elementów ogrodu, czy przesadzania roślin.. Całość projektu oraz późniejszą opiekę nad ogrodem warto powierzyć firmie z dużym doświadczeniem, ponieważ minimalizuje to ryzyko popełnienia błędów gdybyśmy chcieli zaprojektować ogród sami. Ponadto mamy dokładną informację o ilości materiałów i roślin jakie zostaną użyte przy realizacji. Nam pozostaje rozkoszować się wolnym czasem spędzonym w naszym ogrodzie.
Najważniejszą cechą ogrodników jest to, że zawsze patrzą optymistycznie, zawsze są przedsiębiorczy i nigdy nie są usatysfakcjonowani. Ciągle chcą zrobić coś lepiej niż kiedykolwiek wcześniej ~ Vita Sackville-West