instagram

Wymarzony Ogród

systemy nawadniające

Dlaczego warto założyć system nawadniający?

Pięknie prezentujący się ogród nie tylko wymaga poświęcenia mu wiele czasu, ale przede wszystkim wiedzy. Samo podlewanie nie wystarczy. Najważniejszym jest, aby dobrze znać zapotrzebowanie swoich roślin, ponieważ każdy gatunek wymaga innego poziomu nawodnienia. Brak odpowiedniej systematyczności w podlewaniu skutkuje zbyt małą ilością dostarczonej wody, a to prowadzi do zwolnienia wzrostu roślin, chorób lub ich obumarcia. Dobrym przykładem jest tutaj trawnik, który ze względu na swoje krótkie ukorzenienie potrzebuje stałego dopływu wody. Tradycyjne podlewanie ogrodu wężem jest bardzo czasochłonne, dlatego od pewnego czasu zauważalny jest trend w świecie ogrodnictwa, a mianowicie zakładanie i instalacja systemów nawadniających. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale z pewnością posiadające wiele zalet. Zwłaszcza w okresie letnim, kiedy rośliny i trawnik potrzebują szczególnej uwagi i systematycznego podlewania.

Z pewnością montaż systemu nawadniającego ogród czy trawnik posiada wiele zalet. Główną zaletą jest racjonalne zużycie wody i doprowadzenie jej bezpośrednio do korzeni roślin. Warto zainwestować w sterownik, który uruchomi automatycznie nasze nawadnianie.

Najodpowiedniejszą godzina do podlewania to między 3 a 5 rano! 

Dlaczego w tych godzinach? Ponieważ o tej godzinie gleba nie paruje i jest całkowicie wystudzona po upalnym dniu, a co za tym idzie jej wchłanialność do podłoża jest 100%, dzięki temu ona zawsze odpowiednio nawilżona. Dodatkowo nocny system nawadniania jest o tyle wygodny, że nie ma problemu ze zbyt niskim ciśnieniem wody jak bywa to za dnia, kiedy systemy wodociągowe są zbyt obciążone. Świetnym rozwiązaniem dla ogrodu jest z pewnością wyposażenie go w system nawadniający, który posiada wbudowane czujniki wilgotności, czy deszczu. Dzięki takiemu rozwiązaniu ogród będzie podlewany wtedy, gdy faktycznie jest to potrzebne.

Istnieje również opcja, w której sami podłączamy system do źródła wody, ale wymaga to od nas pełnego zaangażowania. Dzięki specjalnemu sterownikowi można swobodnie ustawić godziny podlewania, a także poszczególne dni tygodnia i kolejność włączania zraszaczy. Oczywiście warto przypomnieć, że system nawadniający powinien być zaprojektowany i zamontowany jeszcze przed zaaranżowaniem ogrodu. Zapobiegnie to niepotrzebnemu uszkodzeniu roślin, ponieważ system nawadniający jest montowany pod powierzchnią gleby. Warto przemyśleć również kwestię doboru systemu nawadniającego, ponieważ można zamontować system wynurzający się spod powierzchni gleby, które unoszą się dzięki ciśnieniu wody lub statyczne, zamontowane na sztywnej rurce. System nawadniający ogród zamontowany jest w sposób nieutrudniający koszenia trawnika, zwłaszcza taki stan utrzymuje się przy systemie wynurzającym. Dużą zaletą systemów nawadniających jest z pewnością fakt, że zawsze istnieje możliwość jego modyfikacji. Dzięki temu, gdy zaplanujemy sadzenie dodatkowych roślin można istniejący już system nawadniania wzbogacić  o kolejną sekcję. 

Podsumowując – system nawadniania ogrodu jest idealnym rozwiązaniem dla każdego. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy nie tylko czas, ale możemy być również spokojni o idealny wzrost roślin i wygląd naszego trawnika, ponieważ dzięki odpowiedniemu dawkowaniu wody roślinność ma czas na jej wchłonięcie, a trawnik będzie zawsze zielony.