instagram

Wymarzony Ogród

systemy nawadniające

System nawadniający – Jak prawidłowo go zaprojektować?

Zastanawiasz się jak poprawnie założyć system nawadniający w ogrodzie? Być może lepiej poprosić o pomoc fachowców, takich jak my? W tym wpisie krok po kroku opiszemy jak przebiega zakładanie systemu nawadniającego w ogrodzie.

Jakie narzędzia będą potrzebne?

Do każdego zadania należy się odpowiednio przygotować, dlatego warto wiedzieć jakie narzędzia i materiały będą potrzebne do wykonania takiej pracy.

Z pewnością warto wyposażyć się w materiały takie jak odpowiednie zraszacze. Przy ich doborze należy zwrócić uwagę na ich kąt podlewania, a także rodzaj, ponieważ muszą one być zgodne z projektem instalacji. Kolejnymi potrzebnymi materiałami do realizacji systemu nawadniającego z pewnością będą zawory, urządzenie sterujące, rury wykonane z polietylenu, a także czujniki. Narzędzia potrzebne do zamontowania systemu nawadniającego to na pewno łopata, flagi oznaczeniowe, które pozwolą na wyznaczenie lokalizacji zraszaczy, manometr, czyli urządzenie do pomiaru ciśnienia wody, a także przyrządy takie jak sznurek i kołki, które posłużą do wyznaczenia przebiegu instalacji. 

Jakie aspekty są ważne przy projektowaniu systemu nawadniającego?

Z pewnością pod uwagę podczas projektowania systemu nawadniającego należy wziąć wydajność przyłączeniową ujęcia wody. Chodzi tutaj o odpowiednie dopasowanie kranu. Mierzenie wydajności kranu jest bardzo prostą czynnością. Należy maksymalnie odkręcić zawór i policzyć czas w jakim napełni się wiadro o znanej nam objętości. Następnie należy podzielić objętość wiadra przez czas jego napełnienia. Warto pamiętać prostą regułę, a mianowicie: 1 l/sek = 60 l/min = 3,6 m.sześc./h.

Kolejnym krokiem w wykonywaniu pomiarów jest sprawdzenie faktycznego ciśnienia wody w ujściu. Sprawdza się to przy użyciu manometru. Manometr należy umieścić na gwintowanej części kranu i maksymalnie odkręcić kurek. Manometr powinien nam pokazać wartość ciśnienia w barach lub atmosferach. Aby obliczyć ciśnienie użytkowe należy przemnożyć uzyskaną wartość przez 0,75. Zabieg wykonujemy dwukrotnie, najlepiej w porze obniżonego ciśnienia i w nocy. Z uzyskanych wartości należy wybrać tę niższą podczas wyboru systemu. Należy pamiętać jednak, że jeżeli ciśnienie jest mniejsze niż 2 bary, a także jeżeli wydajność wynosi mniej niż 20 l/min, zamontowanie systemu jest możliwe, ale niestety wiąże się z większymi kosztami – należy do tego przygotować odpowiednią instalację Kolejnym etapem jest przygotowanie planu systemu nawadniającego. Należy rozrysować plan ogrodu na papierze milimetrowym w skali 1:100, uwzględniając przy tym zarys domu, oczka wodne/strumyki, wszystkie ścieżki, czy też podjazdy. Na planie należy uwzględnić również całą roślinność.

Jak zaprojektować system nawadniający?

Pierwszym etapem przy projektowaniu systemu nawadniającego jest wybór odpowiednich zraszaczy. Dzielimy je na zraszacze stałe, wynurzalne, które świetnie sprawdzą się przy montażu na trawnikach, a także mikrozraszacze, nazywane inaczej zamgławiaczami. Zraszacze stałe można podzielić w następujący sposób:

  • posiadające stały kąt nawadniania, czyli 90º, 180º, 270º lub 360º,
  • zraszacze przeznaczone do podlewania wąskich powierzchni,
  • posiadające regulowany kąt od 0º do 360º.

Podział zauważalny jest również wśród zraszaczy wynurzalnych i przedstawia się on następująco:

  • posiadające stały kąt nawadniania, czyli 90º, 180º, 270º lub 360º,
  • przeznaczone do podlewania szerokich powierzchni,
  • posiadające regulowany kąt od 0º do 360º.

W przypadku mikrozraszaczy posiadają one stały kąt nawadniania, a ich wysokość trzpienia wynosi 12,7 cm. Kupując mikrozraszacz otrzymujemy dodatkowo łącznik 4-6 mm do instalacji na przewodzie o długości 13-16 mm. Wybierając zraszacze oprócz powierzchni terenu, który chcemy nawadniać, należy wziąć również pod uwagę rodzaj gruntu, ukształtowanie terenu, a także jaki typ roślinności znajduje się na danym terenie.

Po wyborze odpowiednich zraszaczy przychodzi czas na ich rozmieszczenie. Odległość między nimi powinna być taka, aby woda z jednego sięgała drugiego. Najlepszym sposobem na rozmieszczenie zraszaczy jest naniesienie ich na plan ogrodu. Warto cyrklem zaznaczyć okręgi, które będą oznaczały obszar zraszania. Warto pamiętać, że zraszacze o kącie 90º należy umieścić w rogach ogrodu, natomiast te o kącie 270º wzdłuż ogrodzenia. Miejsce, które zostało należy wyposażyć w zraszacze o kącie 360º. Dzięki takiemu rozplanowaniu cały ogród będzie dobrze nawodniony.

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie stref, które zapobiegną przeciążaniu się instalacji. Należy pamiętać, że żadna podstrefa nie powinna mieć zapotrzebowania na wodę większego niż wydajność ujęcia wody. Na etapie projektowania przebiegu instalacji warto skonsultować się z elektrykiem, który oceni, czy instalacja wytrzyma dodatkowe obciążenia, a także czy nie ma potrzeby wykonywać dodatkowego obwodu. Przygotowując trasy przebiegu rur należy pamiętać, że powinny być one jak najkrótsze, a także że w żadnym wypadku nie mogą się one ze sobą krzyżować. Przeważnie do zakładania systemu nawadniającego używa się rur polipropylenowych o nominalnym ciśnieniu 6 bar i zewnętrznej średnicy 32 mm.

Ostatnim etapem projektowania instalacji jest dobór właściwego sterownika. Ponieważ na rynku jest wiele dostępnych produktów, do wyboru mamy sterownik zasilany z instalacji elektrycznej lub na baterie. Warto wybrać również sterownik, który będzie posiadał czujnik opadów i automatyczne wyłączanie podczas deszczu.