instagram

Wymarzony Ogród

projekty ogrodów

Aranżacja przestrzeni wokół domu – czy projekty ogrodów są ważne?

Aranżacja przestrzeni wokół domu – na co zwrócić uwagę?

Jednym z największych przedsięwzięć w naszym życiu jest budowa domu. Z pewnością jest to proces niezwykle czasochłonny, kosztowny, a także polegający na podejmowaniu wielu decyzji związanych z jakością materiałów, czy ich ceną. Zadań do wykonania jest wiele, ważnym jest jednak aby do tematu podejść na spokojnie i nie zapominać o odpowiedniej aranżacji wokół domu. Bardzo często kwestie nawierzchni brukowej, ścieżek, ogrodzenia, tarasu, oświetlenia, czy małej architektury zostawiamy na sam koniec, kiedy dom już stoi. Jest to błąd, ponieważ należy pamiętać, że aranżacja przestrzeni wokół domu to kompleksowy projekt, dzięki któremu całość ma być spójna, funkcjonalna i dostosowana do potrzeb użytkowników ogrodu.

Od czego zacząć aranżację przestrzeni wokół domu?

Projektowanie aranżacji wokół domu należy zacząć przede wszystkim od projektu. Zwłaszcza jeżeli posiadamy już projekt domu, wiemy w którym miejscu będą okna, wyjście na taras, materiały użyte do elewacji to nic nie stoi na przeszkodzie żeby to właśnie na tym etapie przemyśleć zakup kostki brukowej. Z pewnością jest to najlepszy moment na rozplanowanie przyłączy mediów. Rozplanowanie oświetlenia, czy przyłącza wody jest w tym czasie najistotniejsze, ponieważ odkładając to na późniejszy plan narażamy się na niepotrzebne koszty lub co gorsza na niemożność realizacji planu tak jak tego chcemy. Stworzenie projektu na samym początku prac pozwoli nam na stworzenie spójnej i funkcjonalnej całości.

Czy warto powierzyć wykonanie projektu aranżacji przestrzeni wokół domu profesjonalnej firmie?

Odpowiedź brzmi zdecydowanie tak! Wielu osobom wydaje się, że opracowanie projektu ogrodu to prosta sprawa. Nic bardziej mylnego, ponieważ o ile w przypadku prostych, małych i niewymagających terenów sprawa jest stosunkowo prosta i faktycznie samodzielnie jesteśmy w stanie zaprojektować przestrzeń wokół domu to warto zrobić to jednak rozważnie, dążąc do spójności całego przedsięwzięcia. Jest wiele korzyści wynikających ze współpracy z projektantem. Przede wszystkim jako specjalista, jest on w stanie oszacować koszt całej inwestycji, zna ceny rynkowe i z pewnością dostosuje projekt do możliwości finansowych inwestora. Jako osoba z doświadczeniem, projektant z pewnością zna najnowsze trendy i nowoczesne rozwiązania, które będzie można zastosować, a sprawią one, że przestrzeń będzie jeszcze bardziej funkcjonalna. Ponadto na projektanta warto spojrzeć, jak na artystę, dzięki któremu zostaną spełnione wszystkie nasze marzenia o zagospodarowaniu terenu. Aranżacja terenu to nie tylko nawierzchnie, jest to również mała architektura. W przypadku nierównych, pofałdowanych terenów pomoc projektanta będzie nieodzowna, ponieważ będzie mógł on zaproponować użycie schodków, murków ogrodowych lub wkomponować w przestrzeń rzeźby, gazony lub donice.

Ponadto posiadając projekt ogrodu nie narażamy się na popełnienie błędów wynikających z własnej niewiedzy na temat roślin, czy materiałów. Dzięki wykonanemu przez profesjonalistę projektowi będziemy znać dokładnie jakie prace będę wykonywane w ogrodzie, ile czasu one zajmą, a także będziemy mieli pewność, że wszelkie surowce użyte w ogrodzie są właściwie dobrane.

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia ~ Marion Cran